Piloter, der går forrest
I forbindelse med implementeringen af den nye Digital Post-løsning går otte myndigheder forrest og arbejder med den nye løsning, inden øvrige myndigheder tager den i brug ved go-live i 2021.
Pilotmyndighederne vil løbende teste centrale dele af løsningen i udviklingsfasen. De testforløb piloterne deltager i er med til at kvalitetssikre løsningens funktionalitet.
Formål med pilotinddragelse
Der er to formål med inddragelsen af pilotmyndigheder i projektet:
- At bidrage til at løsningens funktionalitet er testet, afprøvet og dokumenteret forud for fuld idriftsættelse.
- At bidrage med erfaringer til forberedelsen af de pt. mere end 500 myndigheder, der anvender Digital Post 2-løsningen, så de kan forberedes bedst muligt til omstillingen til den nye løsning.
Vigtig viden til det videre forløb
Pilotforløbet vil give vigtig viden om den praktiske omstilling, som skal anvendes ved implementering af løsningen, ligesom pilotmyndigheder kan fungere som ambassadører og udbrede anvendelsen af den endelige løsning.