Den 25. marts 2025 var der møde i Netværk for digital inklusion.
KL lagde denne gang lokaler til et netværksmøde ud over det sædvanlige: Netværk for digital inklusion kunne nemlig fejre sit 10-års jubilæum, og det blev markeret med både festsang, kage og besøg af ministeren. Det vender vi tilbage til, for der var også en masse andre spændende ting på programmet.
Michala Høg Daimar og Julie Rasmussen, Digitaliseringsstyrelsen, indledte med en række korte nyheder:
Rejsekortet har eksisteret som app i snart et år og vil på sigt erstatte det nuværende fysiske Rejsekort og de blå punkter. Rejsekort og Rejseplan A/S er nu ved at gøre appen klar til alle kundegrupper og forberede en alternativ løsning, som er målrettet dem, der ikke kan eller vil bruge appen.
Alternativet bliver et nyt, fysisk kort, der skal bruges på en ny, gul kortlæser. I store træk kommer det nye system til at fungere ligesom det gamle: Man skal checke ind og ud, man kan checke medrejsende ind, kortlæserne giver feedback med lys og lyd, og ved kontrol scanner kontrolløren det fysiske kort.
Det nye er:
De gule kortlæsere installeres i hele Danmark i 2025 og forventes at blive taget i brug i løbet af første halvår 2026. Inden da skal løsningen brugertestes grundigt.
Hvis I har yderligere spørgsmål eller input, kan I skrive til Camilla Bruun Ipsen fra Rejsekort og Rejseplan A/S på mail cbip@rejsekort.dk.
Susanne Duus, Digitaliseringsstyrelsen, gav en status på arbejdet med bedre adgang til digitale sundhedsoplysninger for forældre til 15-17 årige med funktionsnedsættelser. Som reglerne er i dag, oplever forældrene vanskeligheder ved at få adgang til digitale oplysninger om barnet efter dets fyldte 15. år. Indenrigs- og Sundhedsministeriet (ISM) har dog ændret sundhedsloven, således at forældre til 15-17 årige med funktionsnedsættelse har adgang til flere sundhedsdata, når den unge ikke kan varetage egne interesser. ISM foretager yderligere afklaringer for en endelig model og forventer, at bekendtgørelsen udstedes i 2025.
Som en del af den politiske aftale om digital inklusion 2023 blev der afsat puljemidler til projekter, der skal gøre det attraktivt at være it-frivillig. Tre af puljemodtagerne, Ældre Sagen, Landsforeningen af Væresteder og Dansk Handicap Forbund, fortalte om deres projekter, og hvordan de kan klæde deres frivillige bedre på til at hjælpe andre, der er udfordret af det digitale.
Jesper Holten, næstformand i Dansk Blindesamfund, fortalte om, hvordan Dansk Blindesamfund arbejder med at implementere Principper for digital inklusion.
Jesper fremhævede også vigtigheden af at minde myndigheder, kommuner mv. om, at de skal tage principperne til sig og anvende dem.
Vi kan med principperne i hånden ”… undgå at skabe et digitalt a- og b-hold, men i stedet skabe ét hold, hvor nogle er med på én måde og andre på en anden”, sagde han.
Thomas Langholz, Odense Bibliotekerne, præsenterede Model for inkluderende digitalisering i folkebibliotekerne. Modellen skal understøtte folkebibliotekerne med udvikling af aktiviteter, kompetenceløft og værktøjer. I den forbindelse bliver der også peget på, at det er en god idé at have et inklusionsnetværk i kommunen.
Søren Nørgaard Madsen, KL, fortalte om potentialerne for generativ AI i kommunerne. Der er et pres på velfærden, og borgernes forventninger stiger; her kan AI være en del af problemløsningen.
Der er mange brugsscenarier og potentialer for både borgere og medarbejdere med generativ AI, som fx kan forbedre brugeroplevelsen, lette kommunikation og lede til færre fejl. Herefter var der workshop om anvendelse af AI til digital inklusion.
Ministeren lagde også vejen forbi netværksmødet og holdt en tale, hvori hun fremhævede vigtigheden af de fællesoffentlige principper for digital inklusion.
De har været en vigtig præstation og milepæl for netværket, og særligt princip #5 ”Hjælp dem, der hjælper” var hun optaget af i øjeblikket.
Ministeren fremhævede også vigtigheden af at have et netværk, der kan blive ved med at sætte retningen for digital inklusion i Danmark: ”Jeg har brug for dette netværks hjælp – i dag, i morgen og i fremtiden”.
Nicoline Gisselbæk og Sara Poulsen, Digitaliseringsstyrelsen, redegjorde for status for arbejdet med identitetstegnebogen og præsenterede en prototype. Siden sidste netværksmøde da har de gennemført brugertests for at blive klogere på brugernes forståelse for konceptet og de grundlæggende funktioner i identitetstegnebogen.
Inden længe skal de have dialog med bl.a. SUMH (Sammenslutningen af Unge Med Handicap) og Ældre Sagen for at kunne tænke digital inklusion ind i løsningen fra start.
Næste møde bliver den 21. oktober 2025 på Københavns Rådhus (ikke i Aarhus som varslet, det bliver til foråret 2026).
Hvis du er interesseret i at deltage i netværket, kan du kontakte os på:
E-mail: digitalinklusion@digst.dk
Netværk for digital inklusion blev oprettet i 2015 efter, at den digitale kommunikation med offentlige myndigheder blev obligatorisk. I dag består netværket af 100 organisationer eller andre, der arbejder med borgere, der oplever udfordringer ved at være digitale.